Haber

Seçim barajı nedir? Barajı geçemeyen partilerin oyları ne olacak?

Yeni seçim yasasının uygulanmasına göre, 14 Mayıs’ta ittifaka giren partiler açısından kritik değişiklikler var. Rastgele bir siyasi partinin temsil edilebilmesi için alması gereken asgari oy oranını ifade eden baraj. TBMM, 2023 seçimleriyle yeniden gündemde.

TÜRKİYE’DE SEÇİM BARAJI NEDİR?

Türkiye’de seçim barajı yüzde 7. Milletvekili Seçimleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a göre bugüne kadar yüzde 10 olarak uygulanan ülke seçim barajı yüzde 7’ye düşürüldü.

Uygulanacak yeni yasaya göre, ittifakı oluşturan siyasi partilerin her birinin oluşturacağı milletvekili sayısı, seçim bölgesinde alınan geçerli oy sayısına göre D’hont sistemine göre oranlanacak. Daha önce partilerin çıkaracağı milletvekili sayısı ittifakın oy toplamına göre belirleniyordu. Seçim yasası uygulamalarının değiştirilmesi ittifak partilerinin mevcut durumu için daha kritik olacaktır.

SEÇİMDE BARAJ GEÇTİKTEN SONRA NE OLUR?

Seçim barajını geçemeyen partilerin parlamentoya girme olasılığı daha düşük.

SEÇİMDE BARAJI GEÇMEYEN PARTİLERİN OYLARINA NE OLACAK?

Seçimde barajı geçemeyen partilerin oyları, barajı geçen partilerin oylarına göre yeniden belirlenir ve bu partilere yeniden dağıtılır.

İTTİFAKLARDA SEÇİM BARAJI

Seçim kanununda değişiklik yapan 7393 sayılı Kanunun 2. maddesine göre ittifakta mevcut partilerin yüzde 7’yi aşması gerekmiyor. İttifakın aldığı toplam oyların genel baraj olan yüzde 7’yi aşması halinde ittifak içindeki tüm partiler barajı geçmiş sayılacak.

YÜZDE 7 BARAJI İÇİN KAÇ OY GEREKİYOR

Son genel seçimlerde kullanılan geçerli oy sayısı olan 49 milyon 654 bin 706 oy üzerinden bir hesap yapılırsa partinin yüzde 7 barajını geçmesi için 3 milyon 500 bin oyun gerekiyor.

2023 yılında yaklaşık yedi milyon gencin ilk kez oy kullanması beklenirken, bu rakamın son seçimlerdeki geçerli oy sayısına eklenerek, yani 56 milyon 654 bin geçerli oy olacağı varsayılarak hesaplama yapıldığında oy, en az 4 milyon kişi bir partiye oy verirse o parti yüzde 7 barajını aşabilecektir. .

karaisaliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu