Ekonomi

Japon bankaları düşmanca devralmaları finanse etmeye ısınıyor

Japon Bankacılar Birliği Başkanı Akihiro Fukutome’ye göre, Japonya’nın kurumsal finans ortamındaki kayda değer bir değişimle, yerel bankalar artık düşmanca devralmaları finanse etmeye daha açık. Bu tutum değişikliği, Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın (METI) geçen yıl bu tür işlemlerle ilgili damgalamayı hafifleten ve Batı pazarlarında daha yaygın olan uygulamalara doğru bir geçişi teşvik eden yeni yönergeleri uygulamaya koymasının ardından geldi.

Sumitomo Mitsui Financial Group’un (NYSE:SMFG) ana bankacılık birimini de yöneten Fukutome, verdiği bir röportajda METI’nin yönergelerinin bankaların daha önce itibar risklerine ilişkin endişeler nedeniyle karşılaştıkları psikolojik engelleri azalttığını belirtti. Yeni kurallar, talep edilmeyen tekliflerle karşılaşan şirketlerin aşırı savunma taktiklerini caydırmak ve böylece şirket devralmaları için daha dinamik bir ortamı teşvik etmek üzere tasarlanmıştır.

Nadir görülmelerine ve yıkıcı oldukları yönündeki geleneksel görüşe rağmen, Japonya’da düşmanca teklifler giderek daha sık görülüyor. METI’nin bağlayıcı olmayan kılavuz ilkeleri, Nidec ve Dai-ichi Life Holdings gibi şirketleri talep edilmeyen devralma tekliflerinde bulunma konusunda etkiledi bile.

Değişen iklime dikkat çeken Fukutome, bu tür anlaşmaların hedef şirkete fayda sağlaması ve uzun vadeli değerine katkıda bulunması muhtemel olduğunda bankaların talep edilmeyen teklifleri değerlendirmeye açık olması gerektiğini belirtti. Fukutome, bankaların boru hatlarında görünen düşmanca devralma anlaşmalarında bir artış olduğunu belirtti.

London Stock Exchange Group (LSEG) verilerine göre, geçtiğimiz 12 ay içinde Japonya’da üç düşmanca devralma teklifi görüldü ve bunlardan biri Brother Industries’in Roland DG’deki bir yönetim satın alımını engellemeye çalışmasını içeriyordu.

Buna ek olarak, önemli bir Japon yatırım bankası olan Daiwa Securities Group, hedef şirkete veya genel olarak sektöre fayda sağlaması koşuluyla, düşmanca satın alanlara bir anlaşmanın esası hakkında tavsiyede bulunmaya istekli olduğunu ifade etti. Önde gelen bir finans kuruluşundan gelen bu açıklık, Japonya’nın iş sektöründe birleşme ve satın almalara yönelik gelişen yaklaşımı daha da belirginleştiriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu